„Porušili olympijskou přísahu ještě dříve, než o ni mohli bojovat“

Aneb český basketbal 3x3 po sedmi letech fungování

21.01. 16:48:10 Kdo sleduje Basketmanii a Branky, body, vteřiny, zaznamenal neuvěřitelný amorální mezinárodní podvod na FIBA World a mezinárodní olympijský výbor v podání českého 3x3 basketbalu.

Jedná se o fiktivní turnaje zadané do světového rankingu za účelem získání bodů pro olympijskou kvalifikaci žen v Tokiu. Porušili olympijskou přísahu ještě dříve, než o ni mohli bojovat. Jde o neomluvitelný promyšlený podvod a ostudu. Tohle do sportu prostě nepatří! A hlavně nepleťme si tento podvod se zdravou sportovní rivalitou na hřišti!

A kdože tuto hanebnost spáchal? Na stránkách ČBF najdete strukturu a legislativu basketbalu 3x3, ale k uvedeným funkcím nenajdete přiřazená jména. Kdo tedy za dění v českém basketbalu 3x3 zodpovídá? Je to generální sekretář ČBF pan Michal Konečný nebo trenéři Michael Kruk a Michaela Uhrová? Kdo tedy? Je nad slunce jasné, že fiktivní turnaje, které se nikdy neuskutečnily, do světového rankingu nezadala trenérka Uhrová bez vědomí svých nadřízených. Nebo, že by vedení ČBF 3x3 bylo tak nefunkční, že by si nevšimlo stoupání České republiky vzhůru ve světovém rankingu v době, kdy se rozhoduje o olympiádě, sportovním vrcholu? Tomu přece nemůže nikdo věřit. V televizním rozhovoru to trenérka Uhrová jasně sdělila odpovědí na dotaz, jestli měla tento úkol zadaný vedením, kdy odpověděla: „To nebudu komentovat“. To budeme opravdu podvádět a lhát? Jak zvrácené a pokřivené.

Proč se ČBF 3x3 u FIBA jednoduše a jednoznačně nezasadilo o jiné, lepší, spravedlivější a fér nastavení olympijské kvalifikace? Je přece jasné, že jsou v daném systému znevýhodněny malé země. Tito lidé ukazují cestu sportovcům? Jsou vzory pro mládež? Měli by být! Kde je čest a morálka? Odpovězte si sami.

Vždyť generální sekretář ČBF Michal Konečný je mimo jiné členem výkonného výboru FIBA Europe a nezasadil se o prosazení českých zájmů a narovnaného stavu kvalifikačních podmínek? Mají z tohoto čeští aktéři basketbalu 3x3 dobrý pocit? Mimo jiné hrubě porušili statut ČBF - https://3x3.cbf.cz/files/57ZjI.pdf. Měli by nést zodpovědnost za současný stav basketbalu 3x3 v ČR. A řeší ČBF protest proti podvodu Rumunek, které se díky němu kvalifikovaly přímo na olympiádu, případně dalším federacím v obdobném gardu? V pátečních Brankách, bodech, vteřinách (17.1.2020) České televize řekl sportovní ředitel ČOV Martin Doktor, že nemá od ČBF žádný podnět, který by měl ČOV řešit s mezinárodním olympijským výborem. Jak je vůbec možné, že pan Konečný nehájí zájmy České republiky?

České verzi basketbalu 3x3 i po 7 letech fungování chybí absolutně koncepce. A to nejen ta dlouhodobá, prostě jakákoliv. Od roku 2012 se o (ne)rozvoj tohoto sportovního odvětví - mimo jiné i za vydatné státní finanční podpory - věnují v rámci ČBF v podstatě stále stejní lidé. Za svou neschopnost a nesystematičnost však nenesou žádnou zodpovědnost. Můžeme však konstatovat, že se česká podoba basketbalu 3x3 alespoň vyprofilovala do takové cestovní kanceláře.

Současný pohled na stav českého basketbalu 3x3 je velice smutný. Ještě v roce 2016 získalo ČR v kategorii žen titul mistryň světa a v současné době nejsme schopni – muži/ženy - ani postoupit na mistrovství světa. V roce 2012, kdy se oficiální soutěž 3x3 pod hlavičkou FIBA rozjížděla, měl český basketbal díky Streetball manii se svou 17-ti letou historií a strukturou značný, několikaletý náskok. Ostatní země se teprve rozkoukávaly. ČBF 3x3 si přesto nechala ujet vlak a dohání svou neschopnost podvodem. Neefektivita ČBF 3x3 je tristní.

Po 7-mi letech fungování má ČBF 3x3 v kategorii mužů v podstatě pouze jeden reprezentační tým, Humpolec. Tomuto týmu účast na olympiádě ze srdce přeji, kluci jsou borci a vypracovali se vlastní pílí. Kde však má ČBF 3x3 jejich nástupce? A jaké jim ČBF 3x3 vytvořila podmínky? Bavíme se o olympiádě, ne o „okresním přeboru“!

Zmíněnou Basketmanii najdete zde, jestli jste ji neviděli, koukněte se, stojí to za to:

Část 1.:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10157282282-basketmanie/220471291036001/obsah/743629-sbohem-a-vitej-oh-nadeji-1-cast

a část 2.:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10157282282-basketmanie/220471291036001/obsah/743634-sbohem-a-vitej-oh-nadeji-2-cast

Smutný příběh, fakta známe. Nenechme se zavléct tam, kde nám není dobře! Žijeme v nádherné zemi, dělejme ji ještě krásnější a žijme v ní naplno! Vám hráčům přeji radost ze hry a buďte rovní jak při hře, tak v životě. Vy jste důležití a důležitý je hlavně váš vnitřní pocit, že hrajete vždy Fair play! Vy, co máte děti, buďte šťastní z jejich budoucnosti, dejte jim šanci vyrůst a žít tak, jak se má. To, co předvedla ČBF 3x3, našim hráčům nesluší! Předpokládám, že Česká republika nedopustí, aby rumunský ženský tým startoval na olympiádě díky podvodu. A jestli ano, ztrácí olympiáda svou hodnotu, kde se už na začátku rozhoduje ne na kolbišti, ale na papíře.

Každopádně Stretball mania je tady a letos hrajeme pro radost už 25 let! Učíme Česko milovat a hrát v ulicích basketbal. Oslavme společně 25. narozeniny Labského streetballového poháru v Děčíně 23.5., už se na vás chystáme a třeba do té doby zasadíme/nainstalujeme někde další streetballový koš/e!

 

Pohodové otáčení zeměkoule
Igor Bayer

 

Foto: mevyo.com

 

autor:Česká streetballová federace

komentáře |

Oficiální míč Streetball mania
spalding


Oficiální nápoj Streetball mania
Rajec


partneři
centrum cerny most
sportcourt
precol
spedition
demos
intedoor
wohoz
dezka
ots
golss
sanex
Chocoland


mediální partneři
mediální partneři

za podpory
Projekt finančně podpořila MČ Praha 6

pravidla_prezentace_hl_m_prahy
www.praha.eu

děčín
© 2009 ČSF All right reserved. |  Created by Masojidek.cz |  RSS