Interview ze zákoutí Streetball manie

DJ Deckster: Vždycky se hrozně těším na další ročník turnajů!

DJ Deckster při finálovým turnaji PSLka 2017.

DJ Deckster při finálovým turnaji PSLka 2017.

11.05. 09:57:16 Na turnajích všechny ballery a ballerky baví jako dýdžej a pouští muziku a tracky, který se přesně v danou chvíli hodí. A jak sám v uvolněným rozhovoru přiznává, je zároveň dýdžejem i zvukařem v jedný osobě. Řeč je o dýdžeji Kubovi „Decksterovi“ Krausovi, kterej pro Vás už teď chystá řadu pecek pro novou sezonu. O tom i mnohým dalším už čti na následujících řádcích...

Deckstere, jestli se nepletu, tak oficiálním dýdžejem Streetball manie ses stal před dvěma lety. Pověz, jaká byla Tvoje cesta k týhle funkci?
Zdravím všechny čtenáře! Úplně poprvé jsem se s panem Bayerem (prezidentem České streetballové federace, pozn.) setkal právě před dvěma lety, a to na extrémním závodu Adrenalin Challenge Race v Děčíně. Přijal jsem nabídku od mého známého, který tam dříve vystupoval, a definitivně jsme se dohodli po Prague International Streetball Cupu na Václavském náměstí. Nebylo to nic zvláštního, dostal jsem šanci a využil ji.

Měl jsi o Streetball manii již před svým příchodem do naší bandy informace a sledoval jsi dění v týhle komunitě?
Streetball manii sleduji už strašně dlouho. Dalo by se říct, že od dětství, a troufám si tvrdit, že jen pár ročníků jsem vynechal, a to vinou špatného počasí. Jednak mám mezi soutěžícími spoustu kamarádů, kteří se turnajů pravidelně účastní, a pak je to taky skvělá show, která mě baví!

Kdy jsi s dýdžejováním začal a kdo Tě k němu přivedl, respektive jaký byly Tvoje první kariérní kroky?
No, vzpomenout si, kdy jsem začal s hraním, už je pro mě docela obtížný. (usměje se) Odhaduji to na deset let, co jsem si koupil první gramofony, mix a desky. Tenkrát se z ničeho jiného nehrálo a u gramofonů jsem zůstal až doteď, protože je to nejlepší nástroj k mému stylu hraní – a dobře to vypadá. (smích)

Předcházelo tomu pár let navštěvování klubů, festivalů a diskoték, než jsem se dostal k vlastní technice a začal trénovat. Začátky byly těžký. Dlouho jsem trénoval jen doma, než jsem dostal příležitost aspoň otevírat nějaké party svým setem. V tu dobu jsem hrával čistě tvrdou muziku jako techno a hlavně d´n´b, to byla moje srdeční záležitost od puberty. Zjistil jsem, že jeden žánr moje hudební nadšení nemůže vyplnit.

Začal mě hodně bavit Urban styl (Hip hop, Funky, Ghetto Funk atd.) a s tím spojené techniky DJingu jako scratch, beat jungling a drumming, kterým se věnuji do dneška. Dnes už hudbu nerozlišuji podle žánrů, ale pouze na dobrou a špatnou. DJing nemá v podstatě žádné hranice a ve spojení s dnešní technikou je to jen o fantazii, chuti zlepšovat se a posouvat dál. To mě na tom hrozně baví!

V čem se práce dýdžeje na streetových turnajích liší například od jiných akcí? V čem vidíš její největší specifika a zajímavosti?
Hraní na streetballech je úplně něco jiného než hraní na party. Liší se hudební selekcí. Streetball je především o rapu, hip hopu, přidružených žánrech, ale také používám spoustu instrumentálních tracků, samplů a zvuků, který pouštím ve fázích turnaje, kde chci nechat vyniknout moderátora Mc Kajaka, nebo při vyhlašování.

To jsou ty největší rozdíly oproti hraní na party. S moderátorem musíme být maximálně sehraní a neustále hlídám balanc mezi jeho vstupy a muzikou. Dalo by se říct, že jsem dýdžej i zvukař v jedné osobě. Míchání tracků mezi zápasy je stejné jako na party v klubu.

Pokud by ses měl vrátit do svojí předloňský první sezony se Streetball manií, tak co se Ti vybaví jako nejsilnější zážitek a kterej z turnajů sis nejvíc užil, potažmo měl Tvojí optikou největší grády a fakt to na něm žilo?
Neodehrál jsem sice celou sezonu, proto nemůžu hodnotit celkově všechny turnaje. Největší grády měl určitě mezinárodní turnaj na Václaváku, co se týká sportovní stránky a atmosféry zároveň. Všechny týmy byly našláplý, bylo k vidění hodně skvělých výkonů, které podpořila výborná atmosféra od diváků. Nicméně mám to na stejno s Labským streetballovým pohárem v Děčíně, jelikož tady žiju, mám tu spoustu přátel – a je to prostě srdcová záležitost!

Co Tě dokáže, i když jsi za dýdžejským pultem, během turnajů nejvíc vtáhnout do děje a strhnout? Jsou to stejně jako u moderátora Mc Kajaka smečařský soutěže?
Jednoznačně. Smečařské soutěže, ale i trojky ve spojení s Kajakovým freestylem rovná se neskutečná show! (úsměv)

Troufám si tvrdit, že loňský finále dunků na Václaváku v podání dua Arek Przybylsi – Ivars Rihards Žvigurs bylo ze sportovní stránky asi to nejlepší, co jsme mohli na Streetball manii vidět. Doufám, že je letos uvidíme znovu.

A když se ještě přeneseme do uplynulýho ročníku, tak v čem byl od toho předloňskýho odlišnej? Kde vidíš určitej posun?
Určitě šly nahoru sportovní výkony. Spoustu hráčů asi zlákaly poměrně štědré prize money, a na jejich výkonech to bylo znát. Ale i organizačně to vloni opravdu šlapalo. Co bych oproti předloňsku vypíchnul, je celková propagace turnajů. Facebook, web, fotky a hlavně videa, který loni kluci (z Landscape Productions, pozn.) natočili, mají opravdu vejšku, za to bych jim rád vysekl poklonu.

Jak moc Ti přirostla k srdci rodinná atmosféra, která na našich turnajích panuje a pochvalují si ji i sami hráči a hráčky?
Musím říct, že se vždycky hrozně těším na další ročník. Ačkoliv jsem v týmu asi služebně nejmladší, připadá mi to, jako bych tu se všema hrál už léta – a těším se, až se zase všichni sejdeme na prvních turnajích.

Pokud se nestane nic neočekávanýho, můžeme se tedy na Tvou show těšit i v letošní sezoně? A můžeš případně všem slíbit, že si pro ně zase připravíš parádní show?
Rozhodně si to nenechám ujít a můžu slíbit, že už teď připravuji na nadcházející ročník nový věci, takže se určitě mají diváci na co těšit. Aby toho nebylo málo, pozvu si na pár turnajů hosty, moje kolegy dýdžeje, aby si se mnou zahráli, takže to bude opět hodně zajímavý. (usměje se)

Foto: Jakub Nedbal

 

autor:Česká streetballová federace

foto [7]| komentáře |

Oficiální míč Streetball mania
spalding


Oficiální nápoj Streetball mania
Rajec


partneři
centrum cerny most
sportcourt
precol
spedition
demos
intedoor
wohoz
dezka
ots
golss
sanex
Chocoland


mediální partneři
mediální partneři

za podpory
Projekt finančně podpořila MČ Praha 6

pravidla_prezentace_hl_m_prahy
www.praha.eu

děčín
© 2009 ČSF All right reserved. |  Created by Masojidek.cz |  RSS