Ohlédnutí za Prague International Streetball Cupem 2019

L-Bukovjan: Týmy na turnaji byly opravdu na vysoké úrovni!

Lukáš střílí ve čtvrtfinále proti Moskvě.

Lukáš střílí ve čtvrtfinále proti Moskvě.

21.11. 10:44:20 Účast týmu Basket-obchod.cz na letošním ročníku mezinárodního turnaje byla last minute záležitostí, přesto si ji ústřední hráč týmu, Lukáš Bukovjan, velmi pochvaluje. V obsáhlým interview jsme s ním probrali prohru ve čtvrtfinále, kvalitu soupeřů, výbornou organizaci oproti Chance 3x3 Tour, největší úspěchy v trojkovým basketu i aktuálně probíhající sezonu v dresu Opavy.

Lukáši, s týmem Basket-obchod.cz jste na Prague International Streetball Cupu 2019 vypadli ve čtvrtfinále po prohře 12:21 s pozdějším celkovým vítězem, týmem Inanomo Moscow z Ruska. Mrzela Vás čtvrtfinálová porážka hodně vzhledem k ambicím a touze uspět v mezinárodní konkurenci?
Nerad prohrávám, neumím to, takže i tato porážka mě mrzela. Ale vzhledem k tomu, že jsme ještě dva dny před turnajem nevěděli, jestli dostaneme divokou kartu, nebo ne, a na turnaj jsme se sjeli z dovolených, když jsme minimálně týden nedrželi míč v ruce, tak čtvrtfinále pro náš tým, kde jsme vypadli s budoucími vítězi turnaje, nebyl až tak špatný výsledek.

Jaký byly nejsilnější stránky soupeře? V čem jste za ním nejvíc zaostávali?
Byla to určitě větší sehranost a větší basketbalové zkušenosti.

Když turnaj vezmeš v globálu. Jak vysoko stavíš jeho úroveň v porovnání s ostatními tuzemskými podniky?
S týmem Basket-obchod.cz jsme objížděli všechny zastávky Chance 3x3 Tour, takže když Prague International Streetball Cup porovnám například s klasickou zastávkou Chance 3x3 Tour v Kroměříži, tak úroveň týmů (na mezinárodním turnaji) byla o poznání lepší, což je způsobeno tím, že vítěz postupoval rovnou na challenger. Finále Chance 3x3 Tour v Pardubicích, co se kvality soupeřů týká, bylo přibližně na stejné úrovni jako turnaj na Folimance. Pokud budu porovnávat organizační kvalitu, Streetball mania bude rozhodně před Chance 3x3 Tour.

Souhlasíš tedy, že týmová obsazenost byla na opravdu vysoký úrovni a měli jste tak jedinečnou šanci poměřit se s top týmy?
Ano, týmy, které se účastnily turnaje, byly opravdu na vysoké úrovni. Vzpomněl bych především Gulbele, což jsou kluci z Litvy, kteří vyhráli zastávku World Tour a několik challengerů. Takže vidět je v akci bylo určitě super, poměřit síly jsme s nimi bohužel nemohli, protože jsme se s nimi nepotkali. Třeba se nám to povede příští rok.

Kvůli počasí se turnaj nemohl hrát na Václavském náměstí, ale uskutečnil se na Folimance v krytý hale. Preferuješ spíš halu, nebo si víc užíváš letní turnaje pod širým nebem?
Jakožto hráč pětkového basketu, který přes sezonu tráví každý den v hale, preferuju právě halu. Jelikož jsem menšího vzrůstu, tak mám hru založenou hlavně na střelbě z dálky, takže když venku fouká, není to pro mě úplně ideální. Navíc na palubovce se dribluje o hodně lépe než na plastovém hřišti venku, na kterém míč moc neskáče.

Už jsme to trochu nakousli. Byl pro Váš tým i Tebe osobně velkým lákadlem na tomto turnaji fakt, že byl satelitem, z nějž byla šance kvalifikovat se na challenger do Lotyšska?
Jak už jsem řekl výše, tak ani jeden z nás nedržel týden míč v ruce, a to kvůli tomu, že jsme do poslední chvíle nevěděli, jestli na turnaji vůbec budeme hrát. Využili jsme toto období k dovoleným, protože do té doby jsme každý víkend někde hráli turnaje a přes týden trénovali. Takže ano, přímý postup na challenger byl jakýmsi menším lákadlem, vzhledem k okolnostem jsme ale tušili, že šance probojovat se na něj je dost malá.

Jaký dosavadní největší úspěchy jsi ve streetballu/3x3 zapsal? A jaký máš v tomto sportu do bližší i vzdálenější budoucnosti ambice?
Tak 3x3 hraji od svých 18 let, kdy si mě do reprezentačního výběru vybral Michael Kruk. V kategorii do 18 let jsme vyhráli kvalifikaci o ME a na ME jsme vypadli ve čtvrtfinále a skončili na 5. místě. Díky diskvalifikaci mužské repre z ME jsem se dostal v osmnácti na ME dospělých, kde jsme ve skupině dvakrát smolně prohráli. Další léto jsem toho moc neodehrál kvůli reprezentačním povinnostem v pětkovém basketu, ale stihl jsem pomoct vybojovat druhé místo v Nations League. Další léto to bylo podobné, kvůli pětkovému basketu jsem odcestoval jen na mistrovství světa do 23 let do Číny, což považuji za největší zážitek - i přes výsledkový neúspěch.

Co Ti směrem k pětkovýmu basketu ten trojkovej nejvíc dává a v čem pomáhá? Je to tvrdost, agresivita nebo rychlost?
Z toho, co jsi vyjmenoval, je to rozhodně tvrdost a agresivita. Největší pozitivum a přínos 3x3 pro pětkový basket však vidím v tom, že se musíte spolehnout především sám na sebe. 3x3 Vás zkrátka svlékne do naha a odhalí veškeré Vaše nedostatky. Pokud Váš protihráč prohraje v 1 na 1, nikdo Vám nepomůže ze slabé strany, jako je tomu v pětkovém, jinak okamžitě dostáváte volnou dvojku.

Letošní sezonu v Kooperativa NBL jste s Opavou rozjeli na výbornou a zatím se Vám výsledkově výrazně daří. Věříš, že byste letos po dvou letech mohli znovu zaklepat na finálovou bránu?
V Opavě máme vždy ty nejvyšší ambice, v loňské sezoně jsme chtěli dojít určitě dál, než jen do čtvrtfinále, což bychom letos chtěli napravit. Třeba právě zopakováním dva roky starého úspěchu. Zatím se nám daří, ale stále je za námi jen půlka soutěže, takže nesmíme usnout na vavřínech. Zajíci se totiž počítají až po honu.

A jaký jsou Tvoje osobní ambice a cíle? Mluvil s Tebou třeba i kouč Petr Czudek, že se Tvá minutáž bude postupně zvedat?
Chtěl bych týmu pomoct více, než v předešlých dvou sezonách - a taky trávit na palubovce trochu více minut. S trenérem Czudkem jsme mou minutáž před sezonou neprobírali. Vím, že si jí musím zasloužit dobrými a koncentrovanými výkony.

Foto: Jakub Nedbal

 

autor:Česká streetballová federace

foto [5]| komentáře |

Oficiální míč Streetball mania
spalding


Oficiální nápoj Streetball mania
Rajec


partneři
centrum cerny most
sportcourt
precol
spedition
demos
intedoor
wohoz
dezka
ots
golss
sanex
Chocoland


mediální partneři
mediální partneři

za podpory
Projekt finančně podpořila MČ Praha 6

pravidla_prezentace_hl_m_prahy
www.praha.eu

děčín
© 2009 ČSF All right reserved. |  Created by Masojidek.cz |  RSS