První interview z lůna našich turnajů v magickým roce 2020

H-Kratochvíl o PSLku, mezinárodním turnaji i startech za Humpolec

Honza (vlevo) při loňským mezinárodním turnaji.

Honza (vlevo) při loňským mezinárodním turnaji.

03.01. 15:14:42 Jednou z výraznejch tváří na našich turnajích je dlouhý léta Honza Kratochvíl, jenž patří zároveň mezi top tuzemský plejery trojkovýho basketu. S tímhle usměvavým pohodářem jsme si v prvním novoročním rozhovoru povídali o pozitivním trendu zvyšování kvality Prague International Streetball Cupu, specifikách a zajímavostech PSLka i jeho budoucnosti s Prievidzou, respektive Humpolcem.

Honzo, loni ses v barvách týmu Meferes Prievidza představil na Prague International Streetball Cupu. Popiš, jak se přihodilo, že hájíš spolu s Honzou Stehlíkem barvy týhle slovenský družiny?
S klukama se známe již delší dobu a s některými jsem hrál i na Slovensku extraligu. Jednou jsme se potkali jako protivníci na turnaji v Banské Bystrici, kde jsme se dali do řeči a zrodila se myšlenka společné spolupráce do další sezony, kde by se měl tým skládat ze šesti vhodných hráčů, čili 4 Slováci a dva Honzové z Čech. (usměje se) A to se taky tak stalo.

Plánujete i do letošní sezony, že spolu s klukama budete objíždět turnaje? Jak vypadá aktuální situace?
Co bude letošní sezonu, netuším, protože jsem měl střídavé starty za tým Humpolec Bernard kvůli reprezentačním povinnostem - a to se samozřejmě nelíbilo sponzorům na Slovensku. Celkově to pro mě bylo dosti komplikované, ale chápu situaci a věřím, že jsem s klukama ze Slovenska udělal kus dobré práce tak, aby se celá koncepce posunula dopředu.

Jak jste si s klukama sedli a jak to mezi Váma v týmu fungovalo? A proběhlo občas třeba i nějaký menší česko-slovenský hecování?
Jak jsem již zmiňoval, s klukama se znám delší dobu, takže se nemusíme poznávat od začátku. Chemie byla určitě dobrá a hlavně přátelská, hodně srandy a pohody. Navíc se poznaly i naše přítelkyně, takže se to celé velmi dobře doplňovalo a byla hodně rodinná atmosféra. Určitě jsme si sedli na výbornou!

Prague International Streetball Cupu ses Ty osobně loni zúčastnil již poněkolikátý a v roce 2015 ho spolu s Ondrou Dygrýnem a spol. dokonce vyhrál. Dá se tedy říct, že patří mezi Tvoje oblíbený stanice?
Určitě ano. Má to svoji atmosféru a hlavně historii, tradici. Známe spoustu lidí okolo tohoto turnaje, takže pokud to čas umožňuje, rádi se zúčastníme, i když poslední roky nám to vždy přerušovala účast na jiných mezinárodních turnajů s Humpolcem. Na nich jsme bojovali buď na poli reprezentačního výběru, nebo na challengerech, kde jsme sbírali zkušenosti a body do světového rankingu.

Vnímáš, jak se turnaj v průběhu let měnil a jeho kvalita se zvyšovala? Podle řady hráčů byly loni týmy nejsilnější za poslední roky...
Řekl bych, že kvalita stoupá každým rokem. Lákají se se lepší a lepší zahraniční týmy a turnaj začíná mít jméno i v mezinárodním měřítku. Hodně tomu napomohlo, že se Prague International Streetball Cup stal satelitním turnajem s postupem na challenger do Rigy. Otevírá to úplně jiné možnosti. Samozřejmě se turnaj víc a víc přizpůsobuje a přibližuje oficiálním pravidlům a požadavkům od FIBA 3x3. Dřív měl tento turnaj svoje pravidla a někdy i drsnější podmínky, ale to je to, co tento turnaj tvořilo.

Byl tedy pro Váš celek letos hnacím motorem právě i zmíněnej fakt, že turnaj byl satelitem s možností proklouznost na challenger do lotyšský Rigy?
Je to tak, určitě turnaji hodně pomohlo, že byla šance přímého postupu na challenger v Rize. To je hodně motivující. Dostat se na challenger bez alokace (pokud má tým dostatek bodů ve světovém rankingu a je například mezi prvními šestnácti týmy, dostane od FIBY přímou účast na nějakým challengeru) je velmi těžké. Musíte vyhrát právě jeden z podobných satelitních turnajů, kde vždy bývá velmi silná konkurence - a je to svým způsobem kvalitou takový menší challenger. My jsme s Meferesem hráli například satelitní turnaj v kyperským Limassolu, v rámci nějž se střetlo 11 týmů, který hrály World Tour.

Kromě prestižního mezinárodního turnaje Tě můžeme vídat i na strahovskejch kolejích v rámci Pražské streetballové ligy. Co Ti na PSLku nejvíc imponuje a proč ho rád hraješ?
PSLko nehraji dlouho. Předminulý rok mě oslovil můj kolega Dominik Adášek, s nímž hraji první ligu v Košířích a je zakladatelem tohoto týmu. V roce 2017 jsem si to s klukama poprvé zkusil a bylo to příjemné zpestření. Sice se to hraje jinak než klasický basket 3x3 - normální balon oproti šestce, bez rozhodčího, fauly si hlásí útočník a není pravidlo 12 vteřin na útok. Spíš je to o té atmosféře a že to hraje spousta známých lidí, kde se všichni potkáme na jednom místě a kde si následně dáme pivko. (úsměv)

Souhlasíš, že duch a nádech PSLka, trochu oldschoolovej, je v dnešní době už trochu raritní, a proto tak jedinečnej?
Ano ano, asi se to dá takto nazvat, na turnajích už se s tímto stylem nepotkávám. Většinou se účastním mezinárodních turnajů, kde se hraje podle oficiálních pravidel FIBA 3x3 - a to už je jiné kafe. Ale každý turnaj má své kouzlo.

Předloni jsi na Strahově s celkem Grit & Grind triumfoval, loni to neklaplo. Máš chuť a motivaci v roce 2020 znovu usednout na streetovej trůn?
Tak předloni jsme byli podceňovaní a navíc jsme byli skoro celou dobu kompletní a zdraví - a především se nám velmi dařilo. Loni to bylo přesně naopak. Měli jsme velké trable se zdravím některých hráčů a skoro celou dobu jsme měli velké problémy se vůbec sejít. Většinu zápasů jsme hráli ve třech lidech, ostatní nebyli rozehraní.

Nebyli jsme sehraní tak jako předloni - a to se vše sečetlo na finálovém turnaji, kde se nás najednou sešlo asi 8 a každý chtěl hrát. V takovém množství se nedostanete ani do tempa. Pokud budeme všichni zdraví a čas si k tomu přizpůsobíme, tak s chutí do toho s klukama opět půjdeme! (usměje se)

Foto: Jakub Nedbal/Rostislav Málek

 

autor:Česká streetballová federace

foto [14]| komentáře |

Oficiální míč Streetball mania
spalding


Oficiální nápoj Streetball mania
Rajec


partneři
centrum cerny most
sportcourt
precol
spedition
demos
intedoor
wohoz
dezka
ots
golss
sanex
Chocoland


mediální partneři
mediální partneři

za podpory
Projekt finančně podpořila MČ Praha 6

pravidla_prezentace_hl_m_prahy
www.praha.eu

děčín
© 2009 ČSF All right reserved. |  Created by Masojidek.cz |  RSS